Powiedz bólowi „NIE”

Przeczytasz w 4 min.
VSVZ61SI-reci-ne-bolecini-Nalgesin-Krka-moski-glava-zarek-w1650

Badania pokazują, że tylko 20% ludzi przyjmuje środek przeciwbólowy, gdy tylko zaczynają oni odczuwać dolegliwości bólowe. Aż 80% czeka, aż ból ustąpi lub próbują oni pomóc sobie innymi sposobami np. spacerując itp. Jeśli ból nie zostanie w porę uśmierzony, jego poziom może stopniowo rosnąć, nasilać się i z czasem stać się nawet nie do zniesienia.

Dlaczego czekamy zbyt długo i w porę nie uśmierzamy bólu?

Jesteśmy w stanie tolerować ból przez jakiś czas i dlatego zwykle czekamy zbyt długo, zanim podejmiemy próby jego uśmierzenia. Po trosze jest to wynik zachowań, jakie wykształtowano w nas za młodu. Przykładowo, nastolatka cierpiąca na silne bóle menstruacyjne słyszy od swojej mamy, że musi wytrzymać, położyć się na parę minut, a ból sam przejdzie. Ten sam wzorzec behawioralny będzie później doświadczany w wieku dorosłym, kiedy dziewczyna cierpieć będzie np. z powodu bólów głowy. Nie weźmie ona środka przeciwbólowego, bo jest gotowa znosić ból przez jakiś czas, tak jak robiła to
w wieku nastoletnim.

A co, jeśli nie będziesz leczyć bólu?

BÓL GŁOWY

Napięciowy ból głowy, który daje wrażenie noszenia zbyt ciasnej czapki, może zrujnować dzień. Taki ból nie tylko będzie pogarszał samopoczucie, ale także obniżał koncentrację, wydajność i zwiększał podatność na zmęczenie.

BÓLE MENSTRUACYJNE

Podobnie prezentuje się kwestia bólu menstruacyjnego. Samopoczucie kobiet go odczuwających znaczenie się pogarsza, co wpływa negatywnie na ich codzienną aktywność umysłową i fizyczną.
Taki ból może też zakłócać sen sprawiając, że rano po przebudzeniu i tak odczuwa się zmęczenie.

VSVZ64SI-reci-ne-bolecini-Nalgesin-Krka-zenska-postelja-w1650

BÓL PLECÓW

Prawie każdy wie, jak to jest, gdy bolą plecy. Ważne, aby zdać sobie sprawę, że zazwyczaj ból ten nie jest objawem żadnej choroby i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. W 90% przypadków ustępuje on
w ciągu 2-3 tygodni. Zwykle możemy pomóc sobie sami, bez konieczności wizyty u lekarza. Odpoczynek nie jest wskazany – staraj się nie leżeć w bezruchu dłużej niż dzień lub dwa, ponieważ nie uśmierzy to bólu, ani nie pomoże w szybszym odzyskaniu formy. Ból trzeba złagodzić na tyle, aby wykonywanie codziennych czynności nie było problemem, a następnie należy wykonać ćwiczenia, które pomogą powrócić do zdrowia.

Czy nieleczony ostry ból może przerodzić się w przewlekły?

Kiedy odczuwamy ostry ból, organizm aktywuje odpowiednie receptory i przekazuje bodziec bólowy do mózgu. Jeśli taki bodziec jest krótkotrwały i niezbyt silny, może ustąpić po zidentyfikowaniu i usunięciu jego przyczyny. W przeciwnym razie taki bodziec może przerodzić się w przewlekły ból, który w rzeczywistości jest chorobą obejmującą cały organizm i może doprowadzić nawet do depresji. Leczenie bólu przewlekłego zawsze powinno odbywać się pod nadzorem lekarza, ponieważ jest to proces skomplikowany i długotrwały. Może również wymagać współpracy interdyscyplinarnej i obejmować różne metody leczenia. Skuteczna terapia bólu ostrego może zapobiec wystąpieniu bólu przewlekłego.

Ważne jest, aby zacząć leczyć ból odpowiednio szybko i łagodzić go, gdy jest jeszcze w fazie możliwej do opanowania.

Jak powiedzieć bólowi „NIE”

W przypadku łagodnego, krótkotrwałego bólu, takiego jak ból głowy, ból zęba, ból menstruacyjny, ból mięśni i stawów, można pomóc sobie samemu. Lekki, krótkotrwały ból można samodzielnie złagodzić za pomocą środków przeciwbólowych dostępnych bez recepty w aptece. Środki te różnią się między sobą m.in. rodzajem zawartych substancji czynnych o działaniu przeciwbólowym. Jedną z takich substancji jest naproksen sodowy, który:

  • przynosi szybką ulgę w bólu,
  • działa długotrwale, nawet do 12 godzin,
  • działa przeciwzapalnie.

Badania pokazują, że naproksen jest najbezpieczniejszym lekiem przeciwbólowym z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych dla pacjentów z chorobami układu krążenia.

Kiedy ból jest silniejszy i utrzymuje się przez kilka tygodni, a zwłaszcza jeśli towarzyszy mu drętwienie
w pachwinie lub nogach albo też trudności w poruszaniu nogami, zdecydowanie zaleca się wizytę
u lekarza.

Interesujące fakty

  • Około 8 na 10 osób przynajmniej raz w życiu doświadczyło bólu pleców.
  • Ból kolana jest najczęstszym problemem, z którym sportowcy udają się do lekarza.
  • Bolesne miesiączki, tzw. ból menstruacyjny, to najczęstszy problem związany z żeńskimi narządami rozrodczymi, dotykający nawet 90% kobiet.
  • Migreny są powszechnym problemem i dotykają 1 na 4 kobiety i 1 na 12 mężczyzn. Zwykle pojawiają się między 25 a 40 rokiem życia.

Literatura

  1. IPSOS, Poročilo kvantitativne raziskave Nalgesin, Slovenija, Slovaška 2016. Knjižica Reci ne bolečini. Krka, d. d., Novo mesto, Šmarješka cesta 6, 8501 Novo mesto
  2. Krčevski-Skvarč N. Kronična bolečina – bolezen, Zbornik predavanj FAJDIGOVI dnevi 7; 2005
  3. Lefebvre G. Primary dysmenorrhea consensus guideline. J Obstet Gynaecol Can. 2005 Dec;27(12):1117-46
  4. www.glavobol.com
  5. www.nalgesin.si