Historia Krka rozpoczęła się w 1954 roku, kiedy Boris Andrijanič założył Laboratorium Farmaceutyczne Krka w Novo mesto w Słowenii.

Stabilny wzrost sprzedaży, inwestycje, wiele projektów rozwojowych i solidne wyniki biznesowe sprawiły, że staliśmy się jedną z wiodących firm farmaceutycznych na świecie.

PRODUKCJA FARMACEUTYCZNA ROZPOCZYNA SIĘ W DWÓCH MAŁYCH LABORATORIACH

Laboratorium Farmaceutyczne Krka w Novo mesto zostało założone 23 kwietnia 1954 roku. Jesienią tego samego roku rozpoczęto regularną produkcję w dwóch małych laboratoriach oraz w zakładach produkcyjnych i pakujących w centrum Novo mesto. Zaledwie pięć lat później Krka znalazła się w pierwszej piątce firm farmaceutycznych w byłej Jugosławii. W latach 60-tych produkcja została przeniesiona do zakładu Ločna w Novo mesto. Zmiana strategii, tj. zastąpienie licencjonowanych produktów naszymi własnymi innowacyjnymi lekami generycznymi, wyznaczyła kierunek działalności Krka na nadchodzące dziesięciolecia.

1954–1984

Slide image
1954
Laboratorium Farmaceutyczne Krka w Novo mesto powstało 23 kwietnia z inicjatywy Borisa Andrijaniča, dyrektora Apteki Rejonowej w Novo mesto. W 1956 roku laboratorium zostało przemianowane na Tovarna zdravil Krka.
Slide image
1959
Krka złożyła pierwszy wniosek patentowy na swój lek przeciwcukrzycowy Tolbusal.
Slide image
1962
W Ločna w Novo mesto zbudowano nowy zakład produkcyjny z laboratoriami. Nasze produkty farmaceutyczne i inne zostały wprowadzone na rynki zagraniczne.
Slide image
1973, 1974
Pod zarząd Krka przeszły uzdrowiska Dolenjske Toplice, a rok później Šmarješke Toplice. W firmie rozwój uzdrowisk nabrał rozpędu.
Slide image
1975
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła produkcję pierwszych antybiotyków Krka.
Slide image
1981
Opracowaliśmy dokumentację zatwierdzającą nasz pierwszy lek generyczny zawierający nifedypinę, celem realizacji naszej strategicznej decyzji o zastąpieniu licencjonowanych produktów naszymi własnymi innowacyjnymi lekami generycznymi.

NASZA MIĘDZYNARODOWA OBECNOŚĆ ROZSZERZA SIĘ

Rozszerzyliśmy naszą sieć sprzedaży, założyliśmy pierwsze filie i przedstawicielstwa zagraniczne oraz zwiększyliśmy pionowo zintegrowaną produkcję. W odpowiedzi na zmiany społeczne i polityczne zaczęliśmy kierować się na rynki Europy Zachodniej. W połowie lat 90-tych ponad 70% naszych wyrobów trafiało na eksport. Krka stała się globalnym graczem z ponad 4 500 pracowników, nowymi zakładami produkcyjnymi w Słowenii, Polsce i Rosji oraz 28 oddziałami i przedstawicielstwami zagranicznymi.

1985–2004

Slide image
1985
Miloš Kovačič został wyznaczony nowym Prezesem Zarządu.
Slide image
1988
Krka uzyskała pozwolenie na dopuszczenie do obrotu leku Enap, leku hipotensyjnego, który stał się europejskim standardem i przez wiele dziesięcioleci był sztandarowym produktem Krka.
Slide image
1989
Omeprazol zapoczątkował nową erę w leczeniu chorób związanych z podwyższonym wydzielaniem kwasu żołądkowego. Krka była jedną z pierwszych firm farmaceutycznych, które udostępniły lekarzom nową cząsteczkę.
Slide image
1989, 1990
Posiadamy pozwolenia na dopuszczenie do obrotu ponad 100 produktów w ponad 250 postaciach farmaceutycznych.
Slide image
1995
Otwarto nasz pierwszy ośrodek rozwoju i kontroli jakości produktów, co oznaczało naszą decydującą zmianę w kierunku rozwoju własnych leków generycznych.
Slide image
1996
Wprowadziliśmy na rynek Holetar, nasz pierwszy lek obniżający poziom cholesterolu. Poparliśmy stosowanie międzynarodowych wytycznych dotyczących leczenia podwyższonego poziomu cholesterolu i nadal to robimy.
Slide image
1996, 1997
Krka, tovarna zdravil, d. d., Novo mesto stała się największą spółką akcyjną w Słowenii z ponad 90 000 udziałowców. Akcje Krka były notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Lublanie.
Slide image
2001
W Polsce otwarto nowe centrum produkcyjno-dystrybucyjne, które było pierwszym zakładem Krka poza Słowenią.
Slide image
2001
Uzyskaliśmy zgodę organu regulacyjnego dla losartanu, naszej pierwszej substancji z klasy leków znanych jako sartany. Potem pojawiły się inne sartany, takie jak walsartan i telmisartan. Sartany i ich kombinacje z innymi substancjami obniżającymi ciśnienie krwi są jedną z kluczowych klas leków hipotensyjnych.
Slide image
2002
Otworzyliśmy zakład Notol w naszym głównym obiekcie produkcyjnym w Ločna, Novo mesto. Zakład był wówczas największą inwestycją, która przyniosła znaczący wzrost mocy produkcyjnych.
Slide image
2003
W Rosji otwarto najnowocześniejszą linię do produkcji stałych postaci leków.

ZABEZPIECZENIE WYSOKIEJ POZYCJI WŚRÓD WIODĄCYCH GENERYCZNYCH FIRM FARMACEUTYCZNYCH

Krka jest jedną z wiodących na świecie firm produkujących leki generyczne, koncentrującą się na generykach na receptę, sprzedawanych pod markami własnymi. Ciągłe inwestycje w badania i rozwój prowadzą do powstawania nowych produktów, które stanowią ponad jedną trzecią całkowitej sprzedaży firmy.

Od 2013 roku prawie połowa wszystkich pracowników Krka pracowała w ponad 45 filiach i przedstawicielstwach poza Słowenią, zorganizowanych w sześć regionów sprzedaży. Nasze produkty są dostępne na 70 rynkach od Lizbony po Władywostok.

2005–obecnie

Slide image
2005
Trzeci Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny, Pan Jože Colarič, stanął na czele Grupy Krka.
Slide image
2005
W zakładzie Krka Farma w Jastrebarsku, w Chorwacji, rozpoczęto produkcję próbną. Regularną produkcję rozpoczęto rok później.
Slide image
2007
Zakład produkcyjny API Sinteza 4 został otwarty w obiekcie produkcyjnym w Ločna w Słowenii, znacznie wzmacniając pionowo zintegrowany model produkcji.
Slide image
2007
Poprzez fuzję z niemiecką firmą TAD Pharma weszliśmy na największy rynek w regionie Europy Zachodniej.
Slide image
2010
Sprzedaż produktów i usług przekraczająca 1 miliard EUR oznaczała, że osiągnęliśmy kluczowy kamień milowy w sprzedaży.
Slide image
2010
Wręczyliśmy 40. Nagrody Krka i otrzymaliśmy Słoweński Złoty Order Zasługi.
Slide image
2012
W kwietniu po raz pierwszy odbyła się nasza społecznie odpowiedzialna akcja pod hasłem: Tydzień Dobroczynności i Wolontariatu Krka.
Slide image
2013
Wprowadzono nasz pierwszy lek onkologiczny Meaxin (imatinib), co oznaczało wejście firmy w jeden z najszybciej rozwijających się obszarów terapeutycznych.
Slide image
2015
Rozpoczęcie produkcji w zakładzie Notol 2, największym projekcie inwestycyjnym Krka, zapewnia nam moce produkcyjne na poziomie 5 miliardów gotowych produktów rocznie.
Slide image
2015
Zakład Sinteza 1, który został otwarty w Krško w Słowenii, zwiększył nasze moce produkcyjne w zakresie substancji czynnych.
Slide image
2017
Nawiązaliśmy współpracę z naszym chińskim odpowiednikiem, tworząc spółkę joint venture Ningbo Krka Menovo w mieście Ningbo w Chinach.
Slide image
2018
Słoweński dziennik biznesowy „Finance” ogłosił firmę Krka najlepszą firmą produkcyjną w Słowenii i przyznał nam nagrodę Fabryki Roku.
Slide image
2019
Otwarto RKC 4, naszą kluczową inwestycję badawczo-rozwojową w zapewnianie jakości na nadchodzące lata.
Slide image
2020
Po raz pierwszy w naszej historii przekroczyliśmy dwa kamienie milowe w sprzedaży: 15 miliardów sprzedanych tabletek i kapsułek oraz 1,5 miliarda EUR przychodów.
Slide image
2021
Świętowaliśmy 50. Nagrody Krka ogłaszając najlepsze prace naukowe i otrzymaliśmy Słoweński Order Zasługi.
Slide image
2022
Udoskonaliliśmy zarządzanie ESG Grupy Krka, przyjmując naszą Politykę ESG i strategiczne cele ESG.

Przeglądaj dalej

Multiparty banner 1

STRATEGIA ROZWOJU

Pięcioletnia Strategia Rozwoju Grupy Krka stanowi plan dla naszej przyszłej działalności.

Więcej

ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ

Możemy uważać się za odnoszących sukcesy tylko wtedy, gdy nasza działalność ma pozytywny wpływ na środowisko i społeczność.

Więcej

KARIERA

Stoimy ramię w ramię, aby wspierać środowisko zbudowane na wzajemnym zaufaniu, szacunku, współpracy i nieustannej edukacji.

Więcej