27. 5. 2024

Wolontariusze Krka ponownie zjednoczeni w dobroczynności

Przeczytasz w 5 min.

Podczas 11 Tygodnia Dobroczynności i Wolontariatu Krka dzieliliśmy się wartościami wolontariatu i wzajemnej pomocy, łącząc członków różnych pokoleń pod hasłem „Dobroczynność jest również częścią nas”. Działania odbywały się w całej Słowenii, a do akcji przyłączyło się także 20 innych krajów. Po raz kolejny spotkaliśmy się z mieszkańcami domów opieki, uczniami szkół specjalnych, podopiecznymi ośrodków aktywności zawodowej i innych instytucji. Tydzień zakończyliśmy Dniem Otwartych Drzwi w centralnej lokalizacji Krka w Novo mesto (Słowenia), gdzie gościliśmy prawie 1800 współpracowników z Krka i ich bliskich.

foto1

Wielu pracowników Krka to wolontariusze aktywni przez cały rok – zarówno w ramach kampanii Krka, jak i z własnej inicjatywy. Od prawie siedmiu dekad Krka wzmacnia odpowiedzialność społeczną i humanitaryzm w najbardziej bezpośredni możliwy sposób. Cieszy nas rosnący odzew względem naszej kampanii charytatywnej, która od 2012 roku szerzy wartości wolontariatu.

Liczne historie chwytające za serce

W trakcie corocznej kampanii, pracownicy Krka mają wiele okazji do działań charytatywnych. W tym roku prawie tysiąc wolontariuszy Krka przyłączyło się do godnych pochwały wysiłków – z przyjemnością obserwujemy rosnącą ilość wolontariuszy każdego roku. Tym razem dołączyło do nas 70 nowych pracowników, a liczba wolontariuszy poza Słowenią również wzrosła. Akcje charytatywne realizowane były w 20 krajach. Oprócz wolontariuszy w Słowenii, do kampanii dołączyli koleżanki i koledzy w Rumunii, Czechach, Chorwacji, na Węgrzech, w Niemczech, Słowacji, Bośni, Hiszpanii i we Włoszech. Nie możemy zapomnieć też o naszych kolegach z Mongolii, Indii, Uzbekistanu, Turkmenistanu, Azerbejdżanu i kilku innych krajów, którzy również wnieśli swój wkład w kampanię, organizując podobne działania, takie jak np. oddawanie krwi, zbiórka ubrań, zabawek, książek i innych artykułów, organizowanie akcji sprzątania, bazarków charytatywnych, odwiedzanie domów dziecka itp. Niektórzy zdecydowali się też sadzić drzewa… lista jest długa. Warto zauważyć, że nasze działania są dostosowane do potrzeb środowiska, w którym funkcjonujemy na co dzień.

foto2

Pomogliśmy wielu osobom zmagającym się z różnorakimi trudnościami, a także tym, którzy borykają się z osamotnieniem. Zbieraliśmy m.in. artykuły szkolne, higieniczne oraz odzież dla dzieci i dorosłych, pomagaliśmy w organizacjach Czerwonego Krzyża i Caritas, pomagaliśmy osobom starszym w domach opieki, spędzaliśmy czas z podopiecznymi różnych innych instytucji, zbieraliśmy karmę dla zwierząt i sprzątaliśmy schroniska.

Chodziliśmy na spacery z mieszkańcami 20 domów opieki, pomagaliśmy im trenować pamięć, ćwiczyliśmy z nimi, zachęcaliśmy do udziału w warsztatach kreatywnych, graliśmy w gry planszowe, a także przeprowadziliśmy wiele innych aktywności.

W tym roku zorganizowaliśmy również urozmaicony program dla podopiecznych 17 słoweńskich instytucji oraz szkół podstawowych dla uczniów specjalnej troski. Przygotowaliśmy dla nich rozgrywki sportowe, pokazy filmowe i animacje na basenie w Termach Krka. Zapewniliśmy im również rozrywkę w postaci warsztatów tanecznych i kreatywnych. Wolontariusze Krka mieli też okazję zaprezentować przed nimi swoje indywidualne umiejętności i hobby, takie jak pszczelarstwo i nurkowanie. W trakcie Tygodnia Dobroczynności i Wolontariatu Krka zaoferowaliśmy dzieciom pomoc w nauce i przeprowadziliśmy kilka kontrolowanych eksperymentów chemicznych.

Jak co roku oddawaliśmy również krew. W tym roku zebraliśmy ponad 77 litrów tego jakże ważnego, życiodajnego płynu. Oddawanie krwi pozostaje ważną częścią naszej kultury korporacyjnej i na stałe wpisało się w jeden z elementów Tygodnia Dobroczynności i Wolontariatu Krka.

Przez cały czas trwania kampanii zbieraliśmy ubrania, środki higieny osobistej i inne artykuły pierwszej potrzeby – w całej Słowenii udało się łącznie zebrać 2,3 tony tego typu artykułów. We współpracy z Czerwionym Krzyżem oraz Caritas posortowaliśmy i przygotowaliśmy ubrania oraz paczki żywnościowe. Ponadto, w ramach tejże współpracy, nasi wolontariusze pomagali seniorom malując ich domy, kosząc trawę, rąbiąc drewno na opał, sprzątając mieszkania itp.

Co roku pamiętamy też o zwierzętach, które zostały bez opieki. W tym roku zebraliśmy 56 kilogramów karmy dla kotów i psów przebywających w różnych schroniskach. Sprawiliśmy, że niektóre schroniska wyglądają teraz bardziej reprezentacyjnie poprzez zagospodarowanie terenu i ich pomalowanie.

Trwającą tydzień akcję zakończyliśmy Dniem Otwartych Drzwi zorganizowanym w centralnej siedzibie Krka w Novo mesto, w Słowenii. Dzień ten był przeznaczony dla pracowników Krka, ponieważ świętowaliśmy wyjątkową rocznicę naszej firmy. Odwiedziło nas prawie 1800 pracowników Krka i ich bliskich.

CAŁKOWITE REZULTATY NASZYCH DZIAŁAŃ W CIĄGU JEDENASTU LAT AKCJI TYDZIEŃ DOBROCZYNNOŚCI I WOLONTARIATU KRKA

  • Ponad 10 000 wolontariuszy Krka wzięło udział w akcjach dobroczynnych.
  • Zebraliśmy 34,2 t ubrań, żywności, książek, zabawek, artykułów higienicznych i innych artykułów pierwszej potrzeby dla Czerwonego Krzyża i organizacji Caritas.
  • Oddaliśmy 1 155 litrów krwi.
  • Pomogliśmy przygotować 8 995 paczek żywnościowych, posortować odzież i środki higieny osobistej zebrane w organizacjach Czerwonego Krzyża i Caritas.
  • Spędziliśmy czas z mieszkańcami 37 domów opieki, organizując dla nich różnorakie warsztaty i wydarzenia kulturalne.
  • Zaangażowaliśmy się w działania społeczne z podopiecznymi 17 placówek i szkół podstawowych dla dzieci ze specjalnymi potrzebami.
  • Zebraliśmy prawie 4,2 t karmy dla zwierząt.
  • Krka gościła prawie 22 800 odwiedzających, w tym pracowników Krka.
foto3